top of page

Faktoring jest instrumentem finansowym idealnym dla firm, które używają odroczonych terminów płatności. To rozwiązanie posiadające wiele zalet, do których należą między innymi oszczędność czasu, pełna płynność finansowa, wygoda (mało formalności), a także fakt, że eliminuje prawie do zera ryzyko związane z posiadaniem dłużników. Kluczowym warunkiem skorzystania z faktoringu jest prowadzenie sprzedaży towarów lub usług stałym kontrahentom. 

Faktoring jest także sposobem wyjątkowo różnorodnym - posiada wiele odmian, znacznie się między sobą różniących. Wyróżniamy więc faktoring niepełny , pełny, eksportowy, odwrotny, kontraktowy czy niewymagalny. Odmienne są nie zasady działania, lecz raczej szczegóły, takie jak to, kto ponosi ryzyko handlowe, a także odnoszą się stricte to rodzaju działalności przedsiębiorstwa korzystającego z faktoringu. I tak z faktoringu kontraktowego korzystają przede wszystkim firmy budowlane, potrzebujące gwarancji pokrycia nakładów finansowych związanych z maszynami oraz surowcami używanymi w pracy, a faktoring eksportowy jest domeną firm preferujących międzynarodową współpracę. 

Faktoring poza licznymi zaletami posiada także pewne wady, których na szczęście jest mniej niż zalet. Należą do nich chociażby zawiłość w porównaniu do kredytu, to, że nie wszyscy kontrahenci zdecydują się na kooperację z firmą decydującą się na ten instrument finansowy oraz to, że korzystanie z niego może niekorzystnie wpłynąć na wizerunek firmy. O tym, że instytucji decydujących się na faktoring jest niemało, dowodzi fakt istnienia Polskiego Związku Faktorów, grupującego najważniejsze przedsiębiorstwa faktoringowe. 

Faktoring

dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw
Faktoring dla firm
bottom of page