Faktoring jest instrumentem finansowym idealnym dla firm, które używają odroczonych terminów płatności. To rozwiązanie posiadające wiele zalet, do których należą między innymi oszczędność czasu, pełna płynność finansowa, wygoda (mało formalności), a także fakt, że eliminuje prawie do zera ryzyko związane z posiadaniem dłużników. Kluczowym warunkiem skorzystania z faktoringu jest prowadzenie sprzedaży towarów lub usług stałym kontrahentom.
Faktoring jest także sposobem wyjątkowo różnorodnym - posiada wiele odmian, znacznie się między sobą różniących. Wyróżniamy więc faktoring niepełny , pełny, eksportowy, odwrotny, kontraktowy czy niewymagalny. Odmienne są nie zasady działania, lecz raczej szczegóły, takie jak to, kto ponosi ryzyko handlowe, a także odnoszą się stricte to rodzaju działalności przedsiębiorstwa korzystającego z faktoringu. I tak z faktoringu kontraktowego korzystają przede wszystkim firmy budowlane, potrzebujące gwarancji pokrycia nakładów finansowych związanych z maszynami oraz surowcami używanymi w pracy, a faktoring eksportowy jest domeną firm preferujących międzynarodową współpracę.
Faktoring poza licznymi zaletami posiada także pewne wady, których na szczęście jest mniej niż zalet. Należą do nich chociażby zawiłość w porównaniu do kredytu, to, że nie wszyscy kontrahenci zdecydują się na kooperację z firmą decydującą się na ten instrument finansowy oraz to, że korzystanie z niego może niekorzystnie wpłynąć na wizerunek firmy. O tym, że instytucji decydujących się na faktoring jest niemało, dowodzi fakt istnienia Polskiego Związku Faktorów, grupującego najważniejsze przedsiębiorstwa faktoringowe.